Počet výsledků: 52

Otevřít filtraci

extra- je předpona, která znamená „mimo“ nebo „vně“. Příklady: extracelulární – mimobuněčný, extragonadální – mající původ jinde než v pohlavních žlázách, extrahepatální – mimojaterní, apod. Opakem předpony extra- je předpona intra-. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz extra-.

Alergenové extrakty neboli výtažky alergenů se používají k diagnostice i k léčbě alergií. Jedná se o sterilní tekutiny, které se připravují z přírodních látek (např. plísně, pyly, hmyzí jedy, zvířecí chlupy), o nichž je známo, že u vnímavých jedinců vyvolávají alergickou reakci.

Extrakce je odborný název pro „vytažení“, „získání“ či „vytržení“ (poslední uvedený význam platí v případě extrakce zubu). Odvozené sloveso je extrahovat.

Extrasystoly jsou nejčastěji se vyskytující formou arytmie. Jedná se o údery srdce, které nejsou způsobeny impulzy ze sinoatriálního uzlu, ale vznikají předčasně v důsledku „falešných“ impulzů ze srdeční síně či oblasti kolem atrioventrikulárního uzlu, případně ze srdeční komory. Tyto údery narušují normální sinusový rytmus a jsou pociťovány jako palpitace („bušení srdce“), údery navíc nebo naopak výpadky v srdečním rytmu. Extrasystoly se mohou vyskytnout jako nepříjemný, ale v zásadě neškodný jev i u lidí se zdravým srdcem. Dočasné extrasystoly mohou být vyvolány stresem, vzrušením, požitím alkoholu nebo kávy, horečkou nebo poruchami koncentrace minerálních látek v krvi. V takových případech obvykle není nutná žádná léčba. Extrasystoly, které vznikají v důsledku kardiovaskulárních onemocnění (např. ischemická choroba srdeční, onemocnění srdečního svalu nebo srdeční selhání) je však nutné brát vážně. Je nutné zjistit přesnou příčinu vzniku extrasystol a léčit především základní onemocnění. Léčba samotných extrasystol obvykle není nutná. Viz také systola.

Extracelulární tekutina (ECT) je tekutina, která se vyskytuje mimo buňky. ECT tvoří přibližně třetinu celkové tělesné vody (viz obrázek níže) a dělí se dále na: tkáňový mok, krevní plazmu, ostatní tekutiny (mozkomíšní mok, lymfa, synoviální tekutina, pleurální tekutina, perikardiální tekutina, peritoneální tekutina a komorová tekutina) Obrázek: Koláčový graf znázorňující rozložení celkové tělesné vody. (Zdroj: By OpenStax College - Anatomy & Physiology, Connexions Web site. http://cnx.org/content/col11496/1.6/, Jun 19, 2013., CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30148559) Viz také extracelulární, celková tělesná voda.

Extracelulární prostor je v rámci nějaké tkáně nebo organismu prostor, který se nachází mimo buňky. Extracelulární prostor obsahuje extracelulární tekutinu a extracelulární matrix. Viz také extracelulární, intracelulární prostor.

Extrahepatální znamená „mimojaterní“, případně „nacházející se, mající příčinu nebo probíhající vně jater“. Například extrahepatální cholestáza doslova znamená „městnání žluči, jehož příčina se nachází mimo játra“. Opakem extrahepatálního je intrahepatální. Viz také extra-, hepatální.

Extrahepatální cholestáza doslova znamená „městnání žluči, jehož příčina se nachází mimo játra“. Příčinou extrahepatální cholestázy může být např. zánět slinivky břišní, žlučový kámen, zhoubný nádor žlučových cest apod. Viz také extrahepatální, cholestáza.

Extrakce zubu je odborný název pro vytržení zubu. Viz také extrakce, zuby.

Extrémní sporty jsou sporty, jejichž cílem je velmi vysoký vytrvalostní výkon. Typickými příklady jsou závody na dlouhé vzdálenosti (ať už v běhu, cyklistice nebo plavání, případně kombinace všeho), ultramaratony v extrémních podmínkách atd.

Zobrazeno 1 až 10 z 52

Počet výsledků